Jdi na obsah Jdi na menu
 


Prohlášení k MDŽ - SOF

8. 3. 2012

SVĚTOVÁ ODBOROVÁ FEDERACE

 

Prohlášení k Mezinárodnímu dni žen, 8. března 2012

Rozsáhlá krvavá stávka dělnic v textilním průmyslu 8. března 1857 v New Yorku, kde tyto ženy požadovaly zkrácení pracovní doby na 10 hodin denně, stejný plat jako muži a zdravotní a bezpečnostní podmínky na pracovištích a byly surově napadeny vládou a zaměstnavateli, podnítila 2. mezinárodní konferenci socialistek v Kodani v r. 1910 (pořádanou z iniciativy velké německé komunistky Kláry Zetkinové) k vyhlášení 8. března za Mezinárodní den žen.    

     V tomto roce slavíme MDŽ v průběhu hluboké celosvětové kapitalistické krize s četnými dopady na úrovni finanční, ekonomické, společenské, pracovní, politické a životního prostředí. Tato prohlubující se kapitalistická krize je spojena se snahou buržoazie minimalizovat ztráty přenesením největšího břemena na dělnickou třídu a na lidové vrstvy.

     Nezaměstnanost zasahuje přes 81 miliónů žen. Stále více žen pracuje v „pružných“ pracovních vztazích, na částečný úvazek, na dohodu o práci. Ženy dnes představují většinu chudého a negramotného obyvatelstva, a milióny z nich nemají přístup ke vzdělání, zdravotní péči, jídlu, čisté vodě a dalším základním potřebám. Miliónům žen chybí ochrana v mateřství; tisíce žen umírají na těhotenství a chybějící lékařskou péči; milióny žen jsou nuceny emigrovat; milióny jsou oběťmi násilí, týrání, pašování lidí a sexuálního vykořisťování během ozbrojených konfliktů a vojenských vpádů. Další tlak na ženy vzniká v důsledku snižování, rušení a privatizování sociálních služeb; má dopad na kvalitu péče o děti a starce.

     Odbory mají zodpovědnost a zásadní úlohu v rozvíjení snah prosadit rovnoprávnost na pracovištích, v našich vlastních svazech, v našich příslušných zemích i celosvětově, ne masakrováním práv, ale k plnému uspokojení současných potřeb mužů a žen dělnické třídy a lidových vrstev.

     SOF podporuje všechny, kteří bojují za stálou práci pro všechny s důstojným platem, ochranná opatření pro nezaměstnané, sociální zabezpečení a penze pro všechny, mateřství a rodičovskou dovolenou pro všechny matky či otce s plným platem a sociálním zabezpečením, výhradně veřejný a bezplatný systém vzdělání a zdravotní péče, za zrušení privatizace a činnosti monopolů, za veřejné a bezplatné ošetřovny, kreativní střediska volného času a dětské letní tábory.

     SOF potvrzuje svůj závazek k podpoře těchto bojů, jež neskončí, dokud nebudou odstraněny podmínky umožňující chudobu, nerovnost a vykořisťování člověka člověkem v kapitalistickém systému. Vyzýváme k zesílení boje, ke třídní jednotě a k mezinárodní solidaritě. Voláme všechny pracující ženy do první linie třídního boje. Apelujeme na všechny třídně orientované odbory, aby posílily činnost SOF k vytvoření Mezinárodního ženského výboru, konajícího ve prospěch práv pracujících žen

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář